Przejdź do głównej zawartości

Mrówka Zofia opowiada - Stefan Casta, Bo Mossberg

   I nadszedł w końcu ten dzień, w którym na blogu pojawia się Mrówka Zofia, ta książka już wielokrotnie była przygotowywana do wpisu, ale zawsze gdzieś mi się chowała pod stertą innych. Ale nadszedł czas na zachwyty nad tą pozycją. O tak! Ja jako maniaczka książek przyrodniczych, książek o zwierzętach, wszelkiego rodzaju zielników i innych tego typu perełek muszę się nad tą książką po rozpływać. A więc zaczynamy!

Tytuł: Mrówka Zofia opowiada o kwiatach, drzewach, jagodach, grzybach
Autor książki: Stefan Casta
Autor ilustracji: Bo Mossberg
Wydawnictwo: Multico
Rok wydania:2015
Okładka: twarda
Ilość stron: 176
Cena: 39 zł
Link do wydawnictwa: KLIK
Link do Ceneo: KLIK (od ok. 20 zł)

   Książka jest pokaźnych rozmiarów, oprawiona w twardą oprawę i wydrukowana na porządnym grubym papierze, robi spektakularne wrażenie. Nie można również pominąć faktu, że wydana została przez Multico Oficynę Wydawniczą co o czymś świadczy - jak wiemy (lub jeszcze nie wiemy), w Multico znajdziemy najpiękniejsze książki o przyrodzie ever! 
   Ilustracje, są piękne, szczegółowe i realistyczne. Możemy dokładnie przyjrzeć się niedojrzałej moroszce (to taka malina) czy pieprznikowi białemu (to z kolei ciekawy grzyb).  
   W książce znajdziemy cztery główne bloki tematyczne: kwiaty, grzyby, jagody i drzewa. Każdy z bloków podzielony jest na rozdziały, na początku mamy wprowadzenie do tematu w przypadku kwiatów wybieramy się z Mrówką na wyprawę, więc mamy listę rzeczy które powinniśmy ze sobą zabrać, oraz pytania na które będziemy szukać odpowiedzi. Po wprowadzeniu pojawia się nam mapa wyprawy lub przechodzimy od razu do wybranych gatunków (tak jest przy grzybach i jagodach). 
Z Zosią poznamy:
- 20 odmian kwiatów (np. grzybień biały, zawilec gajowy, przylaszczka pospolita, koniczyna łąkowa), prawie wszystkie jesteśmy w stanie odnaleźć na pobliskich łąkach lub nawet w przydomowych ogrodach,  
- 16 odmian drzew (brzoza brodawkowata, topola osika, wiąz górski, wierzba iwa i inne), drzewa jak wiemy otaczają nas z każdej strony więc warto nauczyć się je rozpoznawać, 
- 18 odmian jagód, poznamy takie o których istnieniu nawet nie wiedzieliśmy. Dowiemy się czy są jadalne, czy lepiej omijać je z daleka,
- 16 odmian grzybów i tu również jak przy jagodach możemy być zdziwieni ich istnieniem.
   Co mnie w tej książce urzekło to fakt, że dostajemy informacje jeżeli dana roślina jest trująca, a jeśli jest jadalna to jak najlepiej ją spożyć. Możemy sprawdzić kiedy jest sezon na które jagody dzięki czytelnemu wykresowi. Przy każdym opisie rośliny, dowiadujemy się jaki owad lub ssak się z nią 'przyjaźni' a i mamy łamigłówki zadane przez Mrówkę Zośkę np. odnaleźć motyla wśród ilustracji. Książka nie opowiada jedynie o florze ale także o faunie w całej okazałości. Dowiemy się czym różni się trzmiel ozdobny od paskowatego, poznamy motyle np. listkowca cytrynka (tak to ten popularny żółciutki motylek fruwający na wietrze). 
   Na końcu książki znajdziemy szczegółowy spis wszystkich roślin i zwierząt opisanych w książce wraz z ich nazwami po łacinie! Przyznam się bez bicia, że z architektury krajobrazu w głowie pozostało mi góra 5 nazw łacińskich roślin w tym Betula pendula czyli brzoza brodawkowata (ale któż tego nie zapamięta, nazwa jest urocza). Ale co więcej, przy nazwach łacińskich drzew dostajemy również informacje co ta nazwa oznacza i tak u już wyżej wymienionej brzozy nazwa oznacza "brzoza o zwisających gałęziach". Jako ostatnie w książce znajdują się odpowiedzi na pytania zadane w książce przez Mrówkę Zofię. 


   Oprócz tego Zosia zabawi nas swoimi błyskotliwymi mądrościami i wierzcie mi nauka z nią to czysta przyjemność! Tylko sobie pomyślcie jak można urozmaicić spacer do lasu dzięki tej książce, wystarczy tylko do niej zaglądnąć i np. zaznaczyć sobie trzy gatunki drzew, dwa kwiatów i jeden gatunek jagody. Idziemy z naszym szkicem, lub najzwyczajniej bierzemy książkę ze sobą i szukamy z nasza pociechą wybranych przez nas roślin. A jak je znajdziemy? To może skradniemy im listka żeby zrobić własny zielnik? Albo zaznaczymy sobie karteczką samoprzylepną, że ta roślina już nie jest nam obca i następnym razem poszukamy innej.


   Gorąco polecam miłośnikom przyrody, ale i tym którzy jeszcze nie są pewni czy wypady do lasu i na łąki to ich bajka. Uwierzcie mi, to najpiękniejsze spędzanie czasu z dzieckiem! Świeże powietrze i nauka przez zabawę do tego z najukochańszym rodzicem. Czego dziecko może chcieć więcej w sobotnie popołudnie? No może jedynie herbaty w termosie i kanapki z domowym dżemem, najlepiej z jagód zbieranych własnoręcznie w odwiedzanym lesie.


Chcesz być na bieżąco?
Zapraszam na mój:
- Instagram Czytające Mole 
- Facebook  Czytające Mole
Zostaw po sobie ślad, napisz co zmienić, podziel się opinią. Bądźmy w kontakcie!

Komentarze

  1. Znamy Mrówkę Zofie, ale w wersji kilku osobnych książek. Fajnie, że teraz jest dostępna w jednym tomie. Poszczególne książeczki wypożyczaliśmy z biblioteki, ale teraz czuje, że się skuszę... Moja Marysia bardzo lubi te książeczki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam książki o tematyce przyrodniczej i chętnie pokazuję je oraz czytam Tosiaczkowi. Lubimy później rozmawiać na ich temat. Tej publikacji nie znam. Warto przyjrzeć się jej bliżej ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zapisujemy na listę chciejstw ;) Uwielbiamy tego typu książki!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Podziel się ze mną swoją opinią, dziękuję!

Popularne posty z tego bloga

Babcia Zynia i potwór Kazoar - Genevieve Huriet.

   Każdy z nas ma w biblioteczce jakieś swoje perełki, które nie są szeroko komentowane, modne i często wyszukiwane. Takie książki zazwyczaj leżą zapomniane w antykwariatach oraz bibliotekach, rozchwytywane za lat świetności a teraz zapomniane i straszące poklejoną okładką. Tak właśnie jest z książkami autorki Genevieve Huriet, jeśli jakiejś szukacie to możecie znaleźć je jedynie z drugiej lub trzeciej ręki. Ja swoją po poszukiwaniach kupiłam w antykwariacie na allegro za 5 zł, ale książka jest w stanie opłakanym bo przeszła 'piekło' w bibliotece. Ale i tak to jedna z moich najukochańszych książek. Tytuł: Babcia Zynia i potwór Kazoar Autor książki: Genevieve Huriet Autor ilustracji: Loic Jouannigot Wydawnictwo: Muza Rok wydania: 1992 Okładka: twarda Ilość stron: 24 Cena: od 5-30 z (dostępna jedynie z drugiej ręki)    Na pewno kojarzycie bajkę pt. Rodzina Rabatków, swego czasu leciała jako wieczorynka. Cudowne słodkie króliczki i ich czasami mrożące krew w żyłach

Cudowne Boże Narodzenie - książka z dzieciństwa

   Dziś Wigilia, większość z nas już pewnie nie ma głowy do czytania blogów, ale ja chciałam się podzielić w tym dniu książką z mojego dzieciństwa. Książka ta ma już ok 27 lat, przetrwała pierwsze 5-6 lat częstego czytania a potem jakieś 10 na strychu w pudle, aż została odkryta po poszukiwaniach. Nie było łatwo, niestety nawet udało mi się zakupić taką samą, ale po odnalezieniu mojej własnej tamta poszła w świat. Książka sprzed wielu lat, więc trzeba jej szukać na allegro, olx, grupach sprzedażowych i antykwariatach ale gwarantuje Wam, że wszelkie poszukiwania są uzasadnione i warte wysiłku. Tytuł: Cudowne Boże Narodzenie Autor książki: informacja jedynie o autorze przekładu: Edward Wodziszko Autor ilustracji:  Gill Guile Wydawnictwo: Debit Rok wydania: 1992 Okładka: twarda Ilość stron: 123 Cena: dostępna jedynie z drugiej ręki    Książka posiada twardą oprawę i grube porządne kartki, przez tyle lat nic im się nie stało. Ilustracje są bajeczne, wydaje mi się, że

Wielka księga map od wydawnictwa Olesiejuk

   Wielka księga map to książka którą kupiłam w zasadzie pod wpływem impulsu. Wzięłam ją do ręki pomacałam, że ma twarde kartki jest kolorowa w bardzo przystępny i czytelny sposób obrazuje świat i mapy więc wzięłam. Pamiętam jak będąc w wieku przedszkolnym tachałam ze sobą do przedszkola ogromny atlas świata kupiony za miliony przez rodziców w Świecie Książki, taki wyjątkowo delikatny. Jeszcze się uchował ale już wszystkie strony fruwają bo niestety był klejony nie szyty. Ale wróćmy do tytułowej pozycji. Tytuł:  Wielka księga map Autor książki:  praca zbiorowa Wydawnictwo:  Olesiejuk Rok wydania:  2019 Okładka:  twarda Ilość stron:  10 Cena:  24,99 zł Link do wydawnictwa:  KLIK Link do Ceneo:   KLIK  (od ok. 16 zł)    Książka jest bardzo porządnie wydana, twarde tekturowe kartki powinny przetrwać pierwsze organoleptyczne poznawanie się z atlasem. Okładka jest matowa i niestety dość mocno się rysuje, ale lepsza porysowana okładka niż zjedzone do połowy strony.

Książka Gang słodziaków - opinia

Witam, wczoraj w moje łapki wpadła książka pt. Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody gangu słodziaków. Taaak, pewnie nie muszę Wam przedstawiać tej wesołej gromadki dostępnej w Biedronce za miliony punktów 😃Dzieci za nimi szaleją, dorośli pewnie też bo nie można odmówić im uroku. W tym roku dostępna jest również wyżej wymieniona książka, byłam jej bardzo ciekawa więc nie czekając na zebranie punktów wylądowała u mnie w koszyku. Cena tej piękności to 9.99 więc jak dla mnie bardzo bardzo przyzwoita. A co dostajemy za dyszkę? Twardą okładkę, bardzo fajną w dotyku, przyjemne ilustracje Wojciecha Stachyry i gruby papier który prędko się nie zniszczy ( a przynajmniej tak mi się wydaje). Książka napisana jest przez Renatę Piątkowską a wydana pod szyldem wydawnictwa Zielona Sowa. Opis z tyłu książki, czyli słówko od autorki: Albert Einstein powiedział: "Jeżeli chcesz aby Twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej intelige

Bon czy Ton, savoir-vivre dla dzieci. Grzegorz Kasdepke

Witam Was kochani serdecznie!  Dzisiaj chcę przedstawić Wam książkę, idealną dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, chociaż nie przeczę, że i wielu dorosłym przydałoby się ją przeczytać. A mówię o książce, jak już w tytule możemy przeczytać, Bon czy Ton, savoir-vivre dla dzieci Grzegorza Kasdepke. Tytuł:  Bon czy Ton, savoir-vivre dla dzieci Au tor książki : Grzegorz Kasdepke Autor ilustracji:  Ewa Poklewska-Koziełło Wydawnictwo: Literatura Rok wydania:  2010 Okładka:  twarda Ilość stron:  152 Cena:  26,90 zł Link do wydawnictwa:   KLIK Link do Ceneo:   KLIK  (ceny od 13zł.) Odsyłam Was także do wpisu na temat rewelacyjnej książki o emocjach pt. Tylko bez całowania  KLIK , również Grzegorza Kasdepke.    Ilustracji w książce nie znajdziemy wiele, są rodzajem przerywnika, ale same w sobie są całkiem przyjemne w ciepłych kolorach. Tekst napisany dużą czcionką będzie świetnie sprawdzał się dla dzieci które uczą się czytać i tych którym czytanie ju